کولر گازی

کولر گازی

کولر گازی وسیله ای است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند (گرما را می‌گیرد). کولر را ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی اختراع کرد. کولرگازی که از دوکلمه کولر و گازی تشکیل شده است که خود کلمه کولر از  cooler و گازی هم از gas برگرفته شده است . کلمه cooler به معنی خنک کندده حالا هر وسیله ای که باشد و با ترکیب گاز به آن کولر گازی می گویند .

در تعریف کولر گازی در زبان انگلیسی که به آن air conditioning   گویند که از ترکیب air  به معنی هوا  و conditioning به معنی تهویه است و ترکیب این دوکلمه به معنای کولر گازی می باشد

 

اصطلاح کولر گازی

کمپرسور یا فشرده ساز :برای فشرده کردن سیالات تراکم پذیر به کار می‌رود. در برخی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، کمپرسورها وسایلی هستند که توسط آن‌ها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده می‌شود.

از کمپرسورها برای فشرده کردن گازها استفاده می‌شود.

در حقیقت کمپرسورها وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی، سیال را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آنرا فشرده می‌سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود نیز افزایش می‌یابد. معمولاً گاز پر فشار خروجی از کمپرسورها را از یک سیستم خنک‌کننده عبور می‌دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی بازگردد

 

نحوه کار کولر گازی

گاز خنک کننده درون کمپرسور متراکم شده و با فشار به سمت کندانسور رفته و در آنجا گرما را از دست داده ، تبدیل به مایع می شود. سپس مایع خارج شده از کندانسور از لوله مویی یا شیر انبساط عبور کرده و دچار افت فشارشدید می شود که در اثر این افت فشار مقداری حالت دو فازی (مایع و گاز) به خود گرفته و به سمت ورودی اواپراتور هدایت می شود.

در محل اواپراتور ( تبخیر کننده ) تحت تأثیر دمای محیط ، تبخیر و دوباره تبدیل به گاز شده بنابر این سرمای خود را به محیط یا همان لوله های اواپراتور پس می دهد.  هوای اتاق با گردش پروانه فن داخلی (فن ایندور) ازیک سمت یونیت داخلی واردشده  و بعد از  عبوراز بین لوله های اوپراتور، سرد شده و از سمت دیگر به داخل اتاق هدایت می گردد. مبرد تبخیر شده در اواپراتور دوباره توسط کمپرسور مکش شده و این سیکل ادامه می یابد.

 

 

کولر گازی

کولر گازی

انواع کولر گازی

 

کولرهای گازی دارای انواع مختلف بر اساس کارکرد محیطی دارند.  که عبارتند از:

کولرگازی دو تکه یا اسپلیت

کولرگازی ایستاده

کولرگازی سقفی یا پنجره ای

 

ویژگی کولر های گازی

اغلب واحدهای تهویه مطبوع ثابت هستند و امکان جابه‌جایی آن‌ها نیست یا این‌که به آسانی قابل جابه‌جایی نیستند. اما این محدودیت در کولر پرتابل وجود ندارد!

به سادگی با چرخ‌هایی که در زیر دستگاه گذاشته شده است می‌توان آن را تغییر وضعیت داد تا در زاویه و محل مورد نظرتان قرار گیرد.

در قسمت پشت کولر گازی پرتابل لوله‌ای خرطومی شکل وجود دارد که از آن حرارت موتور خارج می‌شود، لذا باید یک سر این لوله به بیرون هدایت شود. ظرفیت کولر گازی پرتابل معمولا از ۱۵ هزار BTU فراتر نیست و مناسب برای اتاق‌های کوچک هستند

کم صدا و کم استهلاک

دارای فیلتر تصفیه هوا و خوشبوکننده

توانایی رطوبت زدایی بالا

طراحی زیبا و جذاب

دارای چرخ برای جابه‌جایی آسان

 

 

کولر گازی

کولر گازی

قیمت کولر گازی

قیمت کولر گازی های گازی اعلام شده از سوی شرکت های داخلی یا خا رجی، به قیمت درب کارخانه، عمده فروش ومصرف کننده تقسیم می شود، همچنین در فصول مختلف سال قیمت ها تغییر می کنند .بهترین کار پرسیدن دقیق قیمت کولر گازی است.

مواظب هزینه های پنهان بعد از خرید کولر باشید. نصب اکثر کولر گازی ها رایگان است ولی هزینه هایی مانند لوله،آهنگری و … برعهده خریدار است .همچنین گاهی از مواقع قیمت قطعات یدک و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت ها، از خود کولر گازی خریداری شده بیشتر است.

تعداد مراکز نصب سرویس خدمات بعد از فروش شرکت های وارد کننده و تولید کننده کولر مزیتی است نسبت به رقبا.

از فروشنده بخواهید نزدیک ترین محل نمایندگی نصب و یا دفتر اصلی خدمات بعد از فروش کولر گازی خریداری شده را زیر فاکتور قیدکند .چرا که در صحت وسهولت ارتباط و نصب سریع کولر موثر است

 

ساختار کولر گازی چگونه است

کولر گازی عبارت است از یکی از متداولترین وسائل تهویه هوای محیط های اداری، منازل و… که جهت خنک کردن یا گرم کردن محیط استفاده می گردد. کولرهای گازی برخلاف کولرهای آبی باعث افزایش رطوبت محیط نمی شوند به همین دلیل بویژه در مناطق مرطوب دارای کارایی زیادی می باشند.

 

شرایط نصب کولر گازی

همانطور که گفته شد در کولر های گازی، مصرف بالای انرژی اهمیت بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی را دوچندان می کند. مواردی مانند محل نصب، نگهداری مناسب و فضای متناسب با محیط با توجه به حجم آن می تواند بر میزان مصرف کولر گازی تأثیر بگذارد. بنابراین هنگام خرید کولر باید مساحت فضای مورد استفاده و ظرفیت کولر گازی را مدنظر قرار داد.

 

مصرف انرژی در کولر گازی

 

هنگام خرید دستگاهی را باید انتخاب کرد که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی بوده و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کار آیی و بازدهی باشد. توجه به نسبت بازده انرژی یعنی E.E.r در هنگام خرید نکته ای است که باید رعایت شود.

نسبت توان خروجی به توان ورودی را بازده انرژی است که از تقسیم ظرفیت سرمایشی کل به توان ورودی موثر در کولر های گازی بدست می آید. ضریب E.E.r، رتبه انرژی و نوع کولر با توجه به نوع آب و هوای منطقه در مشخصات دستگاه آمده است. هرچه این شاخص‌ها بالاتر باشند، کارایی کولر بیشتر است

 

 

کولر گازی

کولر گازی

عیب یابی کولر گازی

با رسیدن فصل گرما نیاز به وسیله های خنک کننده بیشتر می شود .به نکته ای که باید توجه کرد این است که آیا این وسیله ها به درستی کار میکنند ؟عیب یابی کولر گازی یکی از اولین اقداماتی است که قبل از سرویس و تعمیر کولر گازی نیاز است که انجام شود.در این مطلب قصد داریم به عیب یابی کولر  و راه حل عیب های آن رسیدگی کنیم تا شما عزیزان بدون هیچ دغدغه ای به تعمیرات کولرگازی خود بپردازید .

نصب کولر گازی یکی از مراحل مهم و حساس می باشد و درحالی که بصورت استاندارد و توسط نصب کننده ماهر انجام نگیرد کولر گازی به شدت آسیب می بیند و مصرف برق آن افزایش می یابد.کولر ها که بر خلاف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی دهد بویژه در مناطق مرطوب کارایی زیادی پیدا کرده اند.

 

خرید کولر گازی

خرید این مدل کولر همیشه جز سخت ترین مواردی بوده است که این سال ها سوال های زیادی را توسط شما عزیزان ایجاد کرده است.دلیل سختی خرید اسپیلت  این می باشد که اولا برندهای بسیار زیادی وجود دارد و دوما قیمت کولر گازی با توجه به تقلبی بودن انها بسیار کار را سخت کرده است.

در سالیان اخیر به دلیل گرم شدن هوا در کره زمین و افزایش شدید دما در تابستان ها ، داشتن یک کولر در منزل یکی از ضروریات به شمار می رود . کولرها با داشتن قدرت سرمایشی می توانند شما را از گرمای شدید تابستان نجات دهند و در صورت داشتن قابلیت تنظیم دما ،

می توانند گرما بخش منزل شما در زمستان ها باشند. در میان انواع سیستم های سرمایشی و کولر های موجود در دنیا دو نوع کولر و آبی در ایران به صورت بسیار گسترده تری رواج پیدا کرده اند .

از بین این دو نیز کولرها به دلیل داشتن امکانات بسیار وسیع تر نسبت به کولرهای آبی ، از جایگاه بسیار مناسبی در بین مصرف کنندگان برخوردار هستند و همین کولر های گازی جز پر فروش ترین کولر ها در ایران به شمار می روند

 

نکات خرید در مورد کولر گازی

همیشه کارشناسان فروشگاه اینترنتی یکنام www.Yeknam.com در مطالب خود در مورد خرید هر محصولی مانند راهنمای خرید تلویزیون 49K6950 که اصلا از کولر هم جدا هست اگر کلیک کنید می بینید که برای راهنمای خرید تلویزیون مورد نظر هم ما ابتدا به کیفیت ساخت و کیفیت مونتاژ هر محصولی اشاره می کنیم.

ببینید همیشه در ابتدای خرید هر کولر به سراغ این نروید که خوب حالا باید ببینیم که متراژ چقدر است و یا قدرتش چقدره؟ نه….این اشتباه را نکنید….ببینید ایا به این فکر کرده اید که اگر کیفیت ساخت و یا کیفیت یک کولر اگر خوب نباشد اصلا برای شما خوب کار نخواهد کرد و عمر کمی خواهد داشت و با اینکه هزینه بالایی کرده اید اما خیلی زود پای شما را به تعمیرگاه باز خواهد کرد و یا حتی مجبور به کنار گذاشتن آن کولر و خرید مجدد یک محصول جدیدی خواهید شد.

خوب حالا باید ببینیم که ما از کجا باید متوجه این شویم که ایا این محصول دارای جنس بدنه ای خوب و همچنین مونتاژ مناسبی هست یا نه؟ از حق که نگذریم این موضوع کار خیلی سختی است که بتوانیم جنس و کیفیت مونتاژ ان محصول را چک کنیم

 

روش صحیح نصب کولر گازی

این نوع کولر از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است که نصب آن شامل دو مرحله است نصب یونیت داخلی کولر و نصب یونیت خارجی این کولر که برای هر بخش توجه به یک سری نکات ضروری و مهم است. برای جایگذاری یونیت خارجی ابتدا باید محل مناسبی را برای یونیت انتخاب نمایید. این محل باید جایی باشد که هوای خروجی و صدای حاصل از بخش خارجی کولر گازی مزاحمتی برای ساکنین نداشته باشد.

از دیگر شرایط این محل این است که باید به گونه ای باشد که هوای مورد نیاز به راحتی تبادل پیدا کند در غیر اینصورت هوای رفت کندانسور مجددا برگشت داده می شود و این امر سبب اورلد شدن کمپرسور خواهد شد. دقت داشته باشید خروجی و ورودی دستگاه را نپوشانید. این محل باید استحکام تحمل وزن کولر را داشته باشد. در نزدیکی محل کولر گازی نباید خطر نشت گازهای قابل اشتعال وجود داشته باشد.

برای نصب یونیت روی بالکن یا لبه پنجره از لرزه گیر استفاده کنید تا از ارتعاشات کمپرسور جلوگیری کند. اگر قصد دارید چند یونیت خارجی را در کنار هم قرار دهید، حتما حداقل فاصله ۸۰ سانتیمتر را در نظر بگیرید و با فاصله ۸۰ سانتی متری از هم و به صورت موازی در مجاورت هم نصب کنید.

 

تعمیر کولر گازی

 

تعمیر کولر گازی الزاما باید توسط تکنسین های متخصص ، با تجربه و آموزش دیده انجام بگیرد ، در غیر این صورت هزینه و عواقب جبران ناپدیری به جای خواهد گذاشت تعمیر کولر توسط سرویس برتر بدست تکنسین های آموزش دیده نمایندگی تعمیرات کولر گازی انجام میگیرد ، ما با داشتن بیش از 30 سال سابقه در تعمیر کولر گازی و بواسطه بیش از 40 تکنسین مجرب آماده سرویس دهی در تمام نقاط تهران بزرگ هستیم.

 

تفاوت کولر آبی با کولر گازی

تفاوت کولرهای گازی با کولرهای آبی با شروع شدن فصل تابستان و گرمای شدید بازار کولرها داغ می شود. تمامی افراد در فصل تابستان از یک نوع سیستم خنک کننده استفاده خواهند کرد در اینجا قصد داریم از نظر میزان مصرفی ، انواع کولرها را به شما معرفی کنیم.

 

مزیت های کولر گازی

 

این کولر ها در مناطقی که مرطوب هستند ، برخلاف کولرآبی بسیار مناسب می باشند زیرا رطوبت را افزایش نخواهند داد. کولرهای گازی هوایی که در ساختمان است را به داخل کشیده و آن را خنک می کنند و همین عامل از ورود آلودگی های خارج از ساختمان جلوگیری می کند.

از معایبی که این کولرها دارند ، میزان بالای مصرف انرژی آن ها می باشد که این مشکل را می توان تا حدودی با انتخاب درست ظرفیت کولرگازی با توجه به محیط و نصب درست کولر و سرویس به موقعی آن برطرف کرد.

کولر  از نظر ساختار و نحوه ی کارکرد به دو نوع تقسیم می شوند. کولرهای اسپلیت . کولرهای پنجره ای.میزان برق مصرفی کولرهای پنجره ای 2.5 برابر نسبت به کولرهای اسپلیت می باشند ولی تفاوت هزینه ی آن ها تقریبا برابر می شود به این صورت که  کولرهای اسپلیت گرانتر هستند ولی میزان مصرفی کولرهای پنجره ای بیشتر می باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *